Konsept araçlar | Karsan
KARSAN CONSEPT V1
Karsan Consept V1

Concept, V1 ile Türkiye’nin yerli otomotiv markasını yaratma projesini gerçekleştirmek için çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor...

Concept, V1 ile Türkiye’nin yerli otomotiv markasını yaratma projesini gerçekleştirmek için çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor…

Concept V1’in doğuşu 2010 yılındaki New York Taksi ihalesine dayanıyor. Karsan ihale için özgün olarak geliştirdiği “V1” kod adlı konsept tasarımı ile üç finalist arasında New Yorklular tarafından en çok beğenilen araç seçilmiş, ulusal ve uluslar arası arenada büyük bir bilinirliğe sahip olmuştu. Konsept üzerinde gerçekleştirilen çalışmalar geliştikçe ilk önce sadece taksi olarak tasarlanan aracın daha sonra özel araç modeli de yaratıldı.

Karsan Consept V1
SUNSHINE
SUNSHINE

Karsan, Miami belediyesinin açtığı otobüs ihalesine teklif veren Nopetro LLC ve Obrascon Huarte Lain ortak girişim şirketinin otobüs üretimi için alt yüklenicisi konumunda olduğunu açıkladı. İlk etapta 300 adet 12m sıkıştırılmış doğalgaz yakıtlı otobüs alımı yapılması planlanıyor.

Karsan USA,  (CNG) yakıt altyapı firması Nopetro LLC (Miami merkezli) ve Obrascon Huarte SA (OHL) Lain beraber çalışıyor.

Araçlar, ABD standartlarına ve ihtiyaçlarına uygun olarak ; 82 oturan + sürücü, 74 oturan + sürücü, 76 oturan + 2 tekerlekli sandalye + sürücü düzeninde üretilebilecek.

Karsan; geçmişte New York taksi ihalesi için, V1 otomobili, şimdi ise otobüs projesi ve ABD Posta Servisi'nin yeni nesil dağıtım aracı ihalesine katılıyor.

SUNSHINE
    USPS YENİ NESİL DAĞITIM ARACI
    USPS

    Karsan, 25 Mayıs 2015 tarihinde ABD Posta Servisi'nin yeni nesil dağıtım aracı ihalesinde ön yeterlilik kazandı. Söz konusu ihale 180 bin adete kadar aracın yenilenmesini kapsıyor.

    2017'nin Ekim ayında Morgan Olson ile USPS ihalesinin Karsan tarafından kazanılması halinde üretilecek kargo araçlarının ABD'de gerçekleştirilecek üretim safhalarının münhasıran Morgan Olson tarafından gerçekleştirilmesi, bu konuda bir ortaklık modeli geliştirilmesi; Karsan'ın 12 metre otobüs aracının Kuzey Amerika'da satış ve pazarlanmasına ilişkin olarak, 2017 sonuna kadar, bir lisans bedeli karşılığında fikri mülkiyet haklarının Morgan Olson'a lisanslanmasına ilişkin iyi niyet çerçevesinde, pazar analizleri yapılarak nihai sözleşme müzakere edilmesi yönünde mutabakat metni imzalamıştı.

    USPS